złe oznakowanie drogi z pierwszeństwem przejazdu Drukuj Email


pytanie

Czy ten znak jest adekwatny do rzeczywistego układu  drogi ?

Która droga ma pierwszeństwo?? Czy nie powinno być znaku "Ustąp pierwszeństwa"?? 
Interesuje mnie to bo miałem tam wypadek i policja na miejscu stwierdziła moją winę.

Otóż tam nie ma żadnej drogi w lewo. Droga w lewo na znaku bez pierwszeństwa to w rzeczywistości jest prosta jak drut droga ze zdjęcia bez pierwszeństwa. Zaś droga wprost ze znaku z pierwszeństwem, to w rzeczywistości łuk w prawo z pierwszeństwem. Ja jechałem od dołu wprost, tak jak jest zrobione zdjęcie. Z naprzeciwka z łuku wypadło auto i doszło do czołowego. Zdarzenie miało miejsce po godz. 21, kiedy nie widać już, że drogi w lewo ze znaku nie ma i że jadąc wprost jadę w lewo wg znaku. Miejscowi mówią, że dla nich to jest oczywiste, że droga po łuku ma pierwszeństwo, bo oni zawsze tak jeżdżą, ale ja jechałem tą drogą pierwszy raz i dla mnie nie było to takie oczywiste. Obaj byliśmy trzeźwi, wina na razie poszła na mnie, ale czy na pewno cała wina jest moja? Co Pan o tym sądzi? 

Byłem u biegłego, który stwierdził, że oznakowanie drogi, chociaż wprowadza w błąd, w świetle prawa  jest jednak poprawne. Czy trasa z pierwszeństwem zmienia kierunek na skrzyżowaniu czy nie zmienia  w odniesieniu do tej drogi? Czy mam się czego uczepić? Na razie na Policji cisza. Oba samochody na parkingu policyjnym do ekspertyzy. Nikt nie ucierpiał, wszyscy wyszli ze szpitala w ciągu 2 dni (w moim aucie 1 osoba i ja, w Audi -4. Policja wspominała coś o sądzie.

Ja mam prawo jazdy od listopada 2006r. Pisze Pan, żeby w razie propozycji mandatu nie przyjmować go. Wtedy sprawa pójdzie do sądu grodzkiego. I co wtedy?? Składać wniosek o powołanie biegłego, skoro na pewno poproszą tego, u którego byłem (być może kryje tyłek kogoś z zarządu dróg). Czy przyzna się do winy, dostać karę i odwoływać się do sądu rejowego, uzasadniając mylącym oznakowaniem??

Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam. Paweł D.


odpowiedź

Powyżej zamieszczam rysunek z prawidłowo oznakowanym skrzyżowaniem.  Tak powinno być aby krzyżówka była właściwie interpretowana zarówno przez miejscowych jak i uczestników ruchu drogowego  będących w tym miejscu okazjonalnie.

Dotychczasowe oznakowanie jest ewidentnie złe. Droga z pierwszeństwem wyraźnie zmienia kierunek i nie może być tu żadnych wątpliwości.
Jeśli biegły ssdowy ma inne zdanie (jako również podejrzewam miejscowy), proponuje zwrócić się do sądu o powołanie innego biegłego.

Sprawa biegłych i ich opinii to oddzielna sprawa. Kompetencje i wiadomości prezentowane przez te osoby niestety są oparte o przepisy prawne (konkretne ustawy i rozporządzenia) które są również ułomne.

Jako przykład zamieszczam rysunek z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z dnia 23 grudnia 2003 r.) Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 220, poz. 2181. 

Pozdrawiam

autor strony www.znaki-drogowe.pl


epilog

Dobry wieczór, 

Syn pojechał Passatem po prostej i poszedł na czoówkę z Audi, które pojawiło się zza zakrętu. W zdarzeniu w obu autach brało udział 6 osób.

Winę od razu przypisano synowi, jednak Policja nie proponowała w ogóle przez kilka miesięcy mandatu. I nagle 21 grudnia przyszedł pocztą wyrok nakazowy. Syn odwołał się od wyroku i zaczęła się zabawa w sądzie.

Co miesiąc odbywała się rozprawa, każda z nich nic nie wnosiła do sprawy. A sąd uparcie odrzucał wniosek syna o powołanie biegłego z zakresu ruchu drogowego. Wniosek został przyjęty dopiero 20 sierpnia, a opinia biegłego pojawiła się na rozprawie dopiero 4 listopada. Opinia  biegłego przesądzi?a o winie. Biegły stwierdził że do kolizji doszło z powodu niewłaściwego oznakowania skrzyżowania, że winę za kolizję ponosi zarząd dróg, który jest niekompetentny do ustawiania znaków drogowych, a także że kolizji można było uniknąć, gdyby obaj kierowcy jechali na pamięć, jak to robią od przynajmniej 20 lat mieszkańcy.Jednak polskie prawo nie przewiduje takich sytuacji, by kierowca jechał na pamięć.

Zapomniałam o najważniejszym. Otóż po Pana wskazówkach odnośnie oznakowania na takim nietypowym skrzyżowaniu (przysłał mi Pan rysunek dokładnie takiego skrzyżowania, które znajduje się w Rozporz. Min. Infrastruktury, gdzie poza terenem zabudowanym powinna być dołączona tabliczka t-6 z geomertycznym wyrysem drogi) utwierdziłam się w przekonaniu, że tam jest błąd w znakach. Wystapiłam z pismem do zarzadu dróg z prośbą o zbadanie poprawności oznakowania na przedmiotowym skrzyżowaniu. Po dwu tygodniach dostałam odpowiedź, cyt. " oznakowanie zostało zmienione na zgodne z Rozporządzeniem". Pojechałam na miejsce, gdzie własnym oczom nie wierzyłam. Prześliczne nowiutkie oznakowanie, tabliczka T-6, organizacja ruchu nie zmieniona. Nigdy nie przypuszczałam, że szary obywatel może mieć wpływ na zmianę znaków. Było to 20 sierpnia, miesiąc po wypadku.
Biegły stwierdził także, że proces sądowy był niepotrzebny z uwagi na to, że zarząd dróg zmieniając oznakowanie tym samym przyznał się do błędu. Ale cóż, moje nerwy, moje obawy, moja beznadzieja, no i mojego syna także. Cóż to może obchodzić sąd, który "robił swoje",a uparcie odrzucał wniosek o powołanie biegłego.

Tak to w skrócie wygląda. Mam ogromna satysfakcję, że sprawiedliwość zwyciężyła, Ale Pan powinien mieć ją jeszcze większą.

Jest Pan naprawdę fachowcem w znakach drogowych. Chylę czoła przed Pana wiedzą, jestem też niezmiernie wdzięczna za to, że mi Pan wtedy odpisał i nie zlekceważył kogoś tam zdesperowanego z netu, który nie wiadomo kim jest. Od Pana listu wszystko się zaczęło. Naprawdę  byłam pewna, że oznakowanie było poronione, ale dopiero po Pana uwagach. Dużo osób mówiło mi: nie dasz rady wygrać z instytucją, to byłby cud. Jednak prawda zwyciężyła, bez adwokata. Ale to wszystko dzięki Panu. Brakuje mi słów, by wyrazić swoją wdzieczność.
 
Pozdrawiam,

Pozostająca w wielkim szacunku dla Pana

Małgorzata D.

 
خرید vpn خرید کریو خرید کریو دانلود فیلم خارجی دانلود آهنگ ایرانی دانلود فیلم خرید vpn دانلود فیلم خرید vpn خرید vpn خرید کریو Google