Zrób Test na Prawo jazdy Online za darmo teraz >>
Zależy Ci na bezpiecznej i komfortowej jeździe samochodem? Kluczem jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz zachowanie koncentracji. Dzięki temu można uniknąć wielu zagrożeń. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są sprawdzone sposoby na poprawę bezpieczeństwa podróżowania samochodem. Warto je wdrożyć.

Zachowanie wysokiej koncentracji podczas jazdy

Przede wszystkim w trakcie prowadzenia samochodu należy zachować wysoką koncentrację.           Właśnie dlatego powinno się zrezygnować z różnego rodzaju rozpraszaczy, głośnego słuchania radia, rozmów telefonicznych czy też wykonywania innych czynności niezwiązanych z jazdą.

Dostosowanie prędkości i stylu jazdy do warunków panujących na drodze

Za każdym razem prędkość i styl jazdy muszą być dopasowane do warunków panujących na drodze. Obejmuje to m.in.: natężenie ruchu, ograniczenia związane z prowadzonymi remontami dróg czy też trudne warunki atmosferyczne. Ograniczenie prędkości wskazuje przede wszystkim na to, z jaką maksymalną prędkością można poruszać się po danej drodze w warunkach dobrej widoczności i małego natężenia ruchu. Jeżeli wymaga tego sytuacja, zmniejsz prędkość, a zachowasz większe bezpieczeństwo. Kontroluj jednak dynamikę jazdy, aby uniknąć ryzyka spowodowania wypadku. Zbyt wolna jazda również może być przyczyną stłuczki.

Jazda zgodnie z przepisami

Obowiązkiem kierowcy jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Jeżeli każdy by się do tego stosował, to znacznie spadłaby liczba wypadków komunikacyjnych. Jednak masz wpływ tylko na siebie. Skup się przede wszystkim na tym, by jeździć zgodnie z przepisami. Jeżeli jakiekolwiek z nich są dla Ciebie niejasne, poświęć czas na ponowne zapoznanie się z nimi. Dzięki temu odświeżysz sobie informacje związane ze znaczeniem znaków czy też z zachowywaniem się w konkretnych sytuacjach na drodze. Wpłynie to korzystnie na bezpieczeństwo i komfort Twoich podróży.

Dbanie o dobry stan techniczny pojazdu

Oczywiście wpływ na bezpieczeństwo jazdy ma również stan techniczny pojazdu. Zadaniem posiadacza samochodu jest weryfikacja tego, czy auto działa poprawnie i poruszanie się nim nie stwarza zagrożenia dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Przed każdą podróżą warto sprawdzić m.in.:

  • poziom płynów eksploatacyjnych,
  • stan opon,
  • poprawne działanie systemu oświetlenia.

Dzięki temu redukuje się ryzyko ewentualnych usterek oraz wypadków, które mogą być powodowane przez zły stan techniczny auta, w tym wadliwie działające systemy bezpieczeństwa.

Wyjeżdżaj odpowiednio wcześniej

Pośpiech nie pomaga w bezpiecznym prowadzeniu samochodu. Właśnie dlatego swoje podróże warto rozpoczynać odpowiednio wcześnie. Zawsze zadbaj o zachowanie buforu czasowego. Dzięki temu nieoczekiwane korki na drodze, prace remontowe czy też potrzeba zjechania na stację benzynową nie zakłócą Twojej podróży. To niezwykle ważne, ponieważ pośpiech na drodze przekłada się na zwiększenie prędkości jazdy, mniejszą koncentrację i wykonywanie niebezpiecznych manewrów. Zwiększa to ryzyko spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym, a nawet wypadku. Wyjeżdżaj z wyprzedzeniem, a zachowasz większe bezpieczeństwo podróży.

Upewnij się, że posiadasz ubezpieczenie

Obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu jest posiadanie ubezpieczenia OC. To      obowiązkowe ubezpieczenie, bez którego poruszanie się po polskich drogach jest zabronione. Niedostosowanie się do tego wymogu może wiązać się z nałożeniem kary finansowej przez UFG.

 

 Ofertę ubezpieczenia samochodu znajdziesz      w towarzystwie LINK4. Zakres ubezpieczenia możesz dopasować do swoich potrzeb. Przed zawarciem umowy, zastanów się nad tym, czy od razu nie wykupić pakietu OC AC, dzięki któremu uzyskasz odszkodowanie w razie konieczności naprawy Twojego auta uszkodzonego w wypadku.      

 

Sprawdź ofertę na stronie link4.pl i skorzystaj z kalkulatora OC AC online, by w kilka minut poznać wysokość swojej składki. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 23 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.